Almanya ‘da Boşanma Masrafları Ne Kadar ?

0
141

Almanya ‘da Boşanma Masrafları Ne Kadar ?

Mahkeme masrafları, her boşanma davasında ayrı hesaplanır, ki buda eslerden her birinin aylık kazancının 3 katıdır. Bu da en az 760 Euro olarak sınırlandırılmıştır.

Almanya’da boşanan Türkiye’de nasıl boşanır?

25.03.2020 tarihinde Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Yurtdışında mahkemede boşanmış veya idari kararla boşanmış kişiler, eski eşi Türk Vatandaşı değilse, Konsolosluk veya Türkiye’de yetkili Nüfus Müdürlükleri’ne başvurması durumunda yurtdışındaki boşanmasını nüfusa tek başlarına işletebilmektedirler.

Almanya’da kalabilmek icin kac yil evli kalmak gerekir?

Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması, Kişilerin dilekçe tarihinde evli olması, Almanya’daki eş Türk ise yeterli büyüklükte konut ve yeterli gelir beyan etmesi gerekiyor. Bağımsız oturma en az 3 yıllık yasal evlilik süresinden sonra mümkündür.

Almanya’da anlaşmalı boşanma ne kadar sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları genel olarak çekişmeli boşanma davalarından daha kısa bir sürede sonuçlanmaktadır. Tüm hukuki sürecin doğru yürütülmesi durumda anlaşmalı boşanma davası bir ay ile üç ay arasında değişen bir sürede sonuçlanmaktadır.

Boşanma kararı için tanıma mı tenfiz mi?

Bu onaylatma işlemine “tanıma davası”adı verilmektedir. Yabancı mahkemede boşanılırken, mahkeme boşanmanın yanında ayrıca velayete, nafakaya, tazminata ilişkin karar da vermişse bu takdirde açılacak dava “tanıma davası”değil “tenfiz davası” olur.

Almanya ‘da çocuğun velayeti hangi durumda babaya verilir?

Boşanma kararında velayete ilişkin bir hüküm bulunmaması halinde çocukların velayeti, tıpkı evlilik sürecinde olduğu gibi, müştereken anne ve babaya ait olacaktır. Alman hukukunda da çocukların velayetinin boşanan anne ve babaya ortak olarak bırakılması mümkündür.

Tenfiz kararı nereden alınır?

Tenfiz kararları hakkında görevli mahkeme asliye mahkemesidir. Bu kararlar kendisine karşı tenfiz istenen kişinin Türkiye’deki yerleşim yeri, yoksa sâkin olduğu yer mahkemesinden, Türkiye’de yerleşim yeri veya sâkin olduğu bir yer mevcut değilse Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinden istenebilir.

Almanya’da evlenen Türkiye’de boşanabilir mi?

Yurtdışında evlenseniz dahi özellikle Avrupa ülkeleri arasında, Türkiye’de direkt olarak dava açma imkanı bulunmaktadır. Çıkarılan kanun doğrultusunda yurt dışında evlenen vatandaşlar Türkiye’de boşanma hakkına sahiptir.