Amerika’da Hukuk Bürosu

0
170

Amerika’da Hukuk Bürosu

Amerika ‘da avukat nasıl olunur?

Amerika’da avukat olmanın en genel yolu, 4 yıllık bir lisans programını bitirdikten sonra gitmeye hak kazanacağınız J.D. (Juris Doctor) programlarıdır.

Türkiye’de 4 yıllık lisans mezun olanlar (bu lisansın hukuk olması şartı yok), bu programlardan mezun olarak Amerika’da JD derecesine sahip olabilirler.

Amerika’da tıp fakültesi kaç yıl?

Amerika’da tıp eğitimine başvurabilmeniz için en az dört yıllık lisans eğitimini başarı ile bitirmiş olmanız gerekmektedir.

Tıp öncesindeki dört yıllık eğitiminiz herhangi bir konu üzerine olabilir fakat biyoloji, kimya, fizik veya matematik, sosyal bilimler ve davranış bilimi gibi bölümler avantajlı olacaktır.

Amerika ‘da hukuk yüksek lisans kaç yıl?

Hukuk yüksek lisans eğitimi anlamına gelen ve Latince Legum Magister‘ın kısaltması olan LL.M., uluslararası alanda kabul görmüş hukuk yüksek eğitim derecesidir.

LL.M. her ne kadar bazı durumlarda uzaktan eğitim şeklinde veya 2 yıl süreli uygulansa da genellikle 1 yıl süreli örgün eğitim programıdır.

Amerika’da hukuk eğitimi nasıl?

Amerika’da Hukuk eğitimi, Avukatlık ve Lsat sınavları, Amerika Birleşik Devletleri‘nde ise hukuk eğitimi Türkiye’dekinin aksine yüksek lisans düzeyinde verilmektedir.

Amerika’da hukuk eğitimi yaklaşık 3 yıl sürmektedir. Hukuk eğitimini tamamlayan öğrencileri JD (Juris Doctor) ünvanına sahip olmaya hak kazanırlar.

Anglo Sakson hukuk sistemi nedir kısaca?

Anglo-Sakson Hukuk Sistemi, Birleşik Krallıkta doğan ve bu ülke ile ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan ve bazı eski Birleşik Krallık sömürgelerinde uygulanan hukuk sistemidir.

Bu bağlamda Anglo-Sakson Hukukuna “yargıçlarca oluşturulmuş hukuk” anlamında (judge-made law) da denmektedir.

Kara Avrupası hukuk sistemi hangi ülkeler?

İngiltere‘de doğmuş olan bu sistem, başta İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Hindistan ve eski İngiliz sömürgesi olan birçok ülkede uygulanmaktadır.

Anglosakson ülkeler hangileri?

Anglosakson ülkeleri başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda olarak sıralanmaktadır. Kıta-Avrupası ülkelerini ise başta Fransa ve Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkeleri sayarak listeyi genişletebiliriz.

Amerika hangi hukuk sistemini kullanıyor?

ABD federal düzenlemelerin üstünlüğüne dayalı ancak federal hukuk dışında her eyaletin serbestçe kendi hukuk sistemini oluşturduğu bir hukuk düzenine sahiptir .
ABD hukukunun bu özelliğinin sonucu olarak hukuk kaynakları federal ve eyalet düzeyinde ele alınır.