Ana SayfaEN SON EKLENENLERAnalık Davası Nedir ?

Analık Davası Nedir ?

Analık Davası Nedir ?

Bir kimsenin nüfus cüzdanında kayıtlı olan anne adı ile gerçek annesinin farklı olması halinde “analık davası” açılabilmektedir. İş bu dava ile nüfus kaydının düzeltilmesi ile kişinin biyolojik annesinin nüfus kütüğüne kaydedilmesi işlemi gerçekleştirilir.

Hukuk alanında, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu gereğince, çocuk ile ana arasındaki soybağı doğum ile kurulmuş sayılır. Bu maddeye dayanarak, çocuğu doğrudan kişi anadır denilebilir.

Ancak bazı durumlarda, küçük ya da ergin olan kimsenin, nüfusunda kayıtlı olan kişi, çocuğu doğuran gerçek anne olmayabilir. Böyle bir durumda kişi, analık davası ile yanlış alınan nüfus kaydının düzeltilmesi yoluna başvurabilir. Anlaşılacağı gibi, analık davası bir tespit davasıdır.

Analık davası hangi mahkemede açılır?

Anneliğin tespiti için açılacak davada görevli mahkeme; Asliye Hukuk Mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise; anneliğin tespitini isteyen davacının yerleşim yerindeki mahkemedir.

Analık davasının açılabileceği durumlar nelerdir?

Günümüzde hastanelerde yeni doğan çocuklar kasten veya da bilmeyerek başka çocuklarla karıştırılabilmekte, çocuklar değiştirilebilmektedir. Veya da yeni doğan bir bebek kaçırılmış ve başka bir kimsenin nüfusuna kaydettirilmiş olabilir.

Bu gibi durumlarda biyolojik anne ve nüfus kayıtları arasında tutarsızlık oluşmaktadır.
Yine bu kayıtların düzeltilmesi de analık davasının konusunu oluşturur.

Bunun dışında çocuğun nüfus kaydında annesi olarak biyolojik annesinin dışında başka biri kaydedilmiş olabilir, kişi biyolojik annesi olarak bildiği kişinin sonradan biyolojik annesi olmadığını öğrenmiş olabilir veya da kişinin gerçek annenin kim olduğunun bilinmediği bir durumda gerçek annenin kim olduğu sonradan öğrenilmiş olabilir.

Bunun gibi olağan sebeplerle de nüfus kayıtlarından anne adının düzeltilmesi için analık davası açabilir.

Analığın tespiti davasında davalı kimdir?

Analığın tespiti için açılacak analık davası, ilgili kimseye veya Nüfus Müdürlüğü’ne açılacaktır. İlgili kimse dilerse davayı Nüfus Müdürlüğü’ne yöneltebilir.

Analık davasında zaman aşımı nedir?

Anneliğin tespiti için açılacak davanın niteliği tespit davasıdır. Bu sebeple kişiler herhangi bir zaman aşımına tabii olmaksızın istedikleri zaman dava açma hakkına sahiptirler.

Analık Davası Nedir ?

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »