Ana SayfaBoşanma Sürecine İlişkin 9 Altın Kural

Boşanma Sürecine İlişkin 9 Altın Kural

Boşanma Sürecine İlişkin 9 Altın Kural
Boşanma Sürecine İlişkin 9 Altın Kural

Boşanma Sürecine İlişkin 9 Altın Kural

Boşanma davası sizin için de bir dönüm noktası, boşanmadan önceki hayatınız ve boşanmadan sonraki hayatınız şeklinde bir ayrıma gideceksiniz.

Ancak burada bir ara dönem daha bulunmakta : Dava Süreci

Gerek açacağınız gerekse size karşı açılan boşanma davası öncesinde tecrübeli ve iyi bir boşanma avukatı arayışı içerisine girersiniz. Daha önce boşanan yakınlarınıza sorarak ya da internetin imkanlarından faydalanarak en iyi boşanma avukatını bulmaya çabalarsınız.
Boşanma avukatından beklediğiniz ise, haklarınızı en iyi savunan, mahkemeyi ikna edebilen, sizi tam olarak anlayabilen bir avukat olmasıdır.
Ama biz bu yazımızda boşanma avukatından değil boşanacak kişilerden bahsedeceğiz.

Boşanmak Yada Boşanmamak…

Öncelikle boşanma kararınızı iyi sorgulayın eksiklerini artılarını kafanızda netleştirin.
Kimse boşanmak için evlenmez pire için yorgan mı yakıyorsunuz yoksa hayatınız artık çekilmez bir haldeyse kurtuluş için bu adımı atmamalısınız buna karar verir. Artık evliliğinizin kurtarılacak bir yanı olmadığına karar verdiyseniz ilk ve en önemli aşama gerçekleşmiş demektir.
Sakin Olun Ancak Hızlı Hareket Edin
Hızlı hareket etmelisiniz çünkü boşanma avukatı arayışınız, vekaletname işlemleri, avukatınız ile ön görüşme ve dilekçenizin hazırlanması belirli bir süreç demektir. Bu süreci en etkili şekilde kullanabilmeniz ve boşanma avukatınızın dilekçenizi hazırlaması için yeterli sürenin temin edilmesi için beklemeden harekete geçmelisiniz.

Karşınızdaki Kişi Düşmanınız Değil!
Boşanma sürecinde genelde çok sık karşılaşılan ve olayları bazen çıkmaza sokan kısım eşlerin birbirlerine düşman gibi davranması karşınızdaki sizin eşiniz evet olabilir anlaşamamışsınızdır, evet artık bir evi paylaşmak hayatı paylaşmak eşinizle size zor gelebilir ama bu süreci daha az sancılı bir şekilde geçirmek istiyorsanız sinirlerinizi dizginlemelisiniz.

Taleplerinizi Net Olarak Belirleyin

Boşanma davasında temel hedef taraflar arasındaki evliliğin hukuken sona erdirilmesidir. Ancak boşanma mâlî ve mâlî niteliği olmayan bir çok sonucu olan bir hukuki kurumdur.

Boşanmanın mali sonuçları olarak;

Yoksulluk Nafakası
İştirak Nafakası
Maddi Tazminat
Manevi Tazminat
Ziynet Eşyası Alacağı
Eşya Alacağı
Mal Rejiminden Kaynaklı Alacaklar vs.

Mali Olmayan Sonuçlar olarak

Velayet
Çocuk İle Kişisel İlişki Kurulması,
Kadının Kocasının Soyadını Kullanma Talebi vs.
olarak sıralayabiliriz.

Boşanma davasında boşanma konusunu düşündüğünüz kadar, boşanmanın sonuçlarını düşünmelisiniz.
Sizin koşullarınızı ve eşinizin imkanlarını en iyi siz bilebilirsiniz. Bu nedenle gerekirse bu konuda boşanma avukatınızdan yardım alarak taleplerinizi netleştirmeniz gerekmektedir.

Boşanma Avukatınıza Karşı Dürüst Olun

Avukatlar kanunen “Sır Saklama Yükümlülüğü” altındadır. Müvekkil ve vekil arasındaki konuşmalar, görüşmeler, yazışmalar mesleki faaliyet içerisinde kalmak koşuluyla “sır” kapsamındadır.
Bu nedenle Avukatınıza karşı dürüst olmalısınız.
Gerçek dışı beyan kadar avukatınızdan bir şeyleri saklamanız da yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi olacaktır.
Şunu sakın unutmayın, avukatınızdan sakladığınız, avukatınıza anlatmadığınız her olay, her hareket karşı tarafça cevap dilekçesinde büyük bir darbe olarak size dönecektir.
Bu nedenle boşanma avukatınıza karşı tarafın kusurlu hareketleri ve karşı tarafça gerçekleştirilen boşanmaya sebebiyet veren eylemleri kadar; karşı tarafça ileri sürülmesi olası (ihtimal dahilinde bulunan) sizin kusurlu hareketlerinizi de boşanma avukatınıza anlatmalısınız.
Merak etmeyin! Sır saklama yükümlülüğü bulunan avukatınız siz istemediğiniz müddetçe hiç kimseye anlatmayacaktır.

Boşanma Avukatınızın Uyarılarına Mutlaka Uyun

Boşanma avukatınız ile prensiplerde anlaştınız. Vekaletnameyi sundunuz. Görüşmelerinizi yaptınız. Avukatlık Ücretini ödediniz. Ama bitmedi henüz…

Avukatınız size bir takım uyarılarda bulunacaktır. Bu uyarılara harfiyen uymalısınız. Avukatınız bu uyarıları keyfi olarak yapmamaktadır.

Boşanma davası açmak taraflara ayrı yaşama hakkı verir. Yani ayrı bir eve çıkabilirsiniz, ayrı bir yaşamınız olabilir. Ancak boşanma kararı mahkemece verilip kesinleşinceye kadar eşiniz ile halen evlisiniz. Evliliğin eşlere yüklediği tüm yükümlülükler devam etmektedir. Mesela karşı cinsten bir kişi ile duygusal ya da cinsel bir birliktelik yaşayamazsınız. Eşinize telefon ya da mesajla hakaret edemez taciz edemezsiniz.

Avukatınız size boşanma süreci ile ilgili olarak birçok uyarıda bulunacaktır. Bu uyarılara uymanız sizin menfaatinizedir. Uyulmaması halinde olası sonuçlar sizin hayatınızı etkileyecektir.

Aranızdaki Problemlere Çocukları Dahil Etmeyin!

En çok yaşanılan en büyük sorunlardan biride yaşanılan bu stresli olayı çocuklarınıza yansıtma kısmı.
Bu konuda birçok şeyle karşılaşıyoruz;
Ya çocuğumuz artık göremez bitti o çocuk falan yok
Yada birbirinden boşanan eşlerin çocuklardan da boşandığını düşünmesi çocuğunu görmeye gitmemesi ihtiyaçlarını karşılamaması.
Boşanma sonucunda siz artık eş olmayacaksınız. Ama halen çocuğunuzun babası ya da annesi olarak yaşamaya devam edeceksiniz.
Çocuğun hem anneye hem de babaya ihtiyacı vardır. Bu çocuk için en zorunlu ihtiyaç ve en temel haktır. Zaten bu nedenle taraflar talep etmemiş olsa bile mahkemece, çocuklar ile velayet kendisine verilmeyen eş arasında kişisel ilişki kurulmasına karar verilecektir.

Avukatınıza Lazım Olan Belgeleri ve Delilleri Temin Edin

Bu kural çok önemli çünkü siz ne kadar detaycı ve gerçekçi olursanız avukatınıza oda size o kadar yardımcı olacaktır.
Mesela şiddet görüyorsanız buna istinaden doktor raporunuz varsa yada tanığınız bunların bilgilerini boşanma avukatınızla paylaşın.
Ya da tehdit alıyor olabilirsiniz, bir olay yaşanmıştır şahitleriniz mevcuttur veyahut altınlarınız vardır eşiniz el kolmuş harcamıştır.
Aklınıza ne geliyorsa tümünü eksiksiz ve delilleriyle boşanma avukatınıza verin.
Bu yaptığınız hareket dava sürecinizde aleyhinize olacak olaylar için davanıza eklenecektir.

Hayatınızı Yaşamaya Devam Edin

Çoğu kez boşanma davasında kişilerin, sürekli kaygı, panik ve endişe içerisinde olduklarını görmekteyiz. Aslında haksız da değilsiniz. En güvendiğiniz, en sevdiğiniz ve en ummadığınız kişi tarafından bu sürece sürüklendiniz.

Ancak şunu unutmayın! Hayatta her şey de olduğu gibi boşanma süreci de geçici bir süreçtir. Bu süreçte sizin bilmeniz gereken en önemli husus hayatın devam ettiğidir. Bu süreçte kendinizi çok hırpalamanız ve yıpratmanız halinde hayatınız boyunca etkilerini yaşamanız muhtemeldir.

Bu konuda profesyonel bir yardım almayı deneyebilirsiniz.

Kendinize şunu söyleyin boşanan ilk insan siz değilsiniz boşanmakta evlenmek gibi olası bir durum,

Neden beni buldu gibi tonla sorular gelebilir kendinizi yalnız ve çirkin hissedebilirsiniz. Bu geçici bir süre kendinize fırsat veririn bakın kendinizdeki bütün güzellikleri tek tek görmeye başlayacaksınız.

Hayatım alt üst oldu demeyin Ne demiş Şems-i Tebrizi ,

“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Siz artık yapabileceklerinizi yaptınız öncelikle kendiniz varsa çocuğunuz için en doğru kararı aldınız ve sonrasında sizi anlayan iyi bir boşanma avukatı ile yolunuzu birleştirip tüm huşuları haklarınızı isteklerinizi konuştunuz vekaletnamenizi verdiniz artık ne adliyeye gitmenize nede duruşmalara katılmanıza gerek var boşanma avukatınız bunu layıkıyla yerine getirecektir.

Artık bırakın işi avukatınız yapsın siz ise kendinize bakın kafa dinleyin yeni hobiler bulun ve hayattan kopmayın aksine daha sıkı ve daha güçlü sarılın hayata hayallerinize.

Sizler için boşanma sürecinde dikkat edilmesi gerek hususlara deyindik umarız sizlerde çıkacağınız bu yola doğru kişilerle çıkar isteklerinizi gerçekleştirirsiniz.

Boşanma Avukatı ve Danışmanlığı İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

Önceki İçerikHukukun Alt Dalları
Sonraki İçerikSite Yöneticisi
İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »