Ana SayfaEN SON EKLENENLERCinsiyet Değiştirme Davası

Cinsiyet Değiştirme Davası

Cinsiyet Değiştirme Davası

Cinsiyet değiştirme davası nasıl açılır?

Niteliği itibariyle iki safhalı olarak görülen bir nüfus davasıdır. Cinsiyet değiştirme davası kime karşı açılabilir sorusuna verilecek yanıt, Nüfus davasının bir türü olması dolayısıyla kişinin ikamet ettiği yerin Nüfus Müdürlüğü’ne karşı açılır.

Türkiye’de cinsiyet değiştirmek yasal mı?

Avrupa’nın birçok ülkesinde hiçbir ön şarta bağlı olmadan isteyen kişi rahatlıkla erkekten kadına veya kadından erkeğe geçebilmektedirler. Bizim yasalarımıza ise cinsiyet değişikliği Türk Medeni Kanunu 40. Madde ile düzenlenmiştir. Görüldüğü üzere ülkemizde de cinsiyet değiştirmek mümkündür.

Cinsiyet değiştirme SGK kapsamında mı ?

SGK, cinsiyet geçiş ameliyatlarının protezler dahil devlet güvencesinde olduğunu açıkladı. Prof. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İl Müdürlükleri ile tüm eğitim ve araştırma hastanelerine yolladığı yazıyla cinsiyet geçiş ameliyatlarının protezler dahil tüm masraflarının SGK güvencesinde olduğunu duyurdu.

Cinsiyet Değiştirme Davası Kimlere Karşı Açılır ?

Çekişmesiz yargı kapsamında değerlendirilen cinsiyet değiştirme davaları, diğer nüfus davaları gibi Nüfus Müdürlüğü’ne karşı açılacak ve davalı sıfatında Nüfus Müdürlüğü olacaktır.

Cinsiyet değiştirme için hangi mahkeme?

Cinsiyet değiştirme davalarında yetkili mahkeme, davayı açacak kişinin ikametgahına bağlı yer mahkemesidir. Cinsiyet değiştirme davalarında görevli mahkeme ise Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Cinsiyet Değiştirmenin Şartları Nelerdir ?

Türk Medeni Kanunu’nun 40. maddesinde düzenlenen cinsiyet değişikliği için talep eden şahısların bazı şartlara sahip olması gereklidir. Bu şartların sağlanmaması halinde görevli mahkeme cinsiyet değişikliğine onay vermeyecektir.

Cinsiyet değiştirmek için şartlar şu şekildedir :

18 yaşını doldurmuş olmak
Bekar olmak
Ruh sağlığı açısından cinsiyet değişikliğinin zorunlu olması (Rapor olmalı)
Üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun olmak (Rapor olmalı)
Mahkemenin izin vermesi

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »