Ana SayfaDeğerli Konut Vergisi Resmi Gazetede Yayınlandı

Değerli Konut Vergisi Resmi Gazetede Yayınlandı

Değerli Konut Vergisi UGT 15.01.2021 tarih ve 31365 sayılı RG’de yayımlanmıştır.

🖊 Her bir bağımsız bölüm vergilendirme açısından ayrı ayrı değerlendirilecek.

🖊 Taşınmazın mesken niteliğini haiz olup olmadığı hususunun değerlendirilmesinde, taşınmazın kayıtlardaki niteliğinin yanında fiilen kullanım durumuna da bakılır.

🖊 Müellefiyet bina vergi değerinin aşıldığı tarihi, vergi değerini tadil eden sebeplerin doğması halinde bu değişikliklerin vuku bulduğu tarihi ve muafiyetin sona erdiği tarihi takip eden yıldan itibaren başlar.

🖊 Beyanname taşınmazın bulunduğu yer vergi dairesine 20 Şubat tarihine kadar verilecek ve Şubat/Ağustos aylarında iki eşit taksitte ödenecek. Beyanname vermeden önce veya 2. taksit ödenmeden önce elden çıkarılan konutlar için verginin tamamının ödenmesinden konutu elden çıkaran sorumlu olacaktır.

🖊 Gelir veya kurumlar vergisi yönünden mükellefiyeti bulunan mükellefler değerli konut vergisi beyannamelerini bağlı bulundukları bu vergi dairelerine vereceklerdir.

🖊 Muafiyetten yararlanma şartlarını taşımadığı halde muafiyetten yararlanan mükellefler ile muafiyetten yararlanma şartlarını kaybetmesine rağmen durumunda meydana gelen değişikliği bildirmeyen mükelleflerden alınması gereken vergi, cezalı olarak ve gecikme faizi ile birlikte alınır.

 

Resmi Gazete İlanı 

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: