Ana SayfaEN SON EKLENENLEREkranı Yukarı Kaydırın

Ekranı Yukarı Kaydırın

Ekranı Yukarı Kaydırın 

Sosyal medya hepimizin hayatının bir parçası. Sosyal medya platformları pek çok kişinin ise kazanç kaynağı.

Kazanç demişken, tabi ki ürün önerileri unutulmamalı.

“Bu ürünü kullanıyorum, çok memnun kaldım, siz de ekranı yukarı kaydırın !” gibi paylaşımları hemen her gün, her saat görüyoruz.

Bu paylaşımları gördüğümüzde aklımıza gelen sorular; “gerçekten kullanıyor mu? gerçekten memnun kaldı mı acaba? reklam mı yapıyor?” gibi sorular ve bu paylaşımların hep gerçekliğini sorgulamamız gerekiyor.

Sorgulamakta haklıyız çünkü reklam hukukunun en temel ilkesi “Reklam; yanıltıcı, aldatıcı olamaz.”

Bu ilkeden yola çıkarak Reklam Kurulu 04.05.2021 tarihli ve 309 sayılı toplantısında karar almış ve akabinde 05.05.2021 tarihinde Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz yayınlanmıştır.

Bu Kılavuz ile sosyal medya etkileyicisi (influencer) tarafından yapılan reklamların açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmesi gerektiği, örtülü reklam yapılmaması gerektiği vurgulanmıştır.

Aslında mevcut kurallar açıklanmış, sosyal medya reklam çerçevesi daha açık belirlenmiştir.
#işbirliği #reklam #Sponsor gibi etiketlerle bu paylaşımları görmeye devam edeceğiz ama en azından paylaşımın reklam olduğuna emin olacağız.

Turkey – Influencer marketing guideline is drafted by Turkish Advertisement Board. You may reach the guideline (in Turkish)

7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘a dayanılarak hazırlanan ve sosyal medya etkileyicileri tarafından yapılan ticari reklam ve haksız ticari uygulamalara ilişkin olarak yürütülen incelemelerde esas teşkil etmek üzere Reklam Kurulu’nun 04.05.2021 tarihli ve 309 sayılı toplantısında 2021/2 numaralı ilke kararı olarak kabul edilen “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” için lütfen  Tıklayınız

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: