Ana SayfaAİLE VE BOŞANMA HUKUKUEşim Boşanmak İstemiyor Dava Ne Kadar Sürer ?

Eşim Boşanmak İstemiyor Dava Ne Kadar Sürer ?

Eşim Boşanmak İstemiyor Dava Ne Kadar Sürer ?

Boşanma davaları Avrupa birliği Adalet komisyonun belirlemiş olduğu kriterlere göre davanın tahmini tamamlanma süresi 449 gün olarak belirlenmiştir. Bu sürenin bazı durumlarda aşılması ve uzaması da mümkündür. Bu süreye İstinaf ve Yargıtay yapılan itiraz süreleri 449 günlük süreye dâhil değildir.

Eşlerden biri boşanmak istemezse ne olur?

Eşlerden birisinin anlaşmalı boşanmadan vazgeçmesi halinde dava çekişmeli boşanmaya dönecektir. Bu durumda Boşanma davası çekişmeli olarak devam edecektir.

Eşimin bana boşanma davası açtığını nasıl öğrenebilirim?

Bulunduğunuz ilin adliyesine giderek hukuk tevzi bürosundan bir sorgulama yaptırmanız da mümkündür. Hakkınızda bir dava açılmış ise mutlaka size tebligat yapılacaktır

Boşanma davası hangi taraf açmalı?

Esasen boşanma davasında kusursuz ya da az kusurlu eşin dava açması gerekmektedir. Çünkü ancak bu şekilde bir boşanma kararı verilebilecektir. Amacınız boşanma ise boşanma davasını siz açmalısınız! “Boşanma davasını ilk açan haksızdır” şeklindeki sözler tek cümle ile safsatadan ibarettir.

Boşanma davası sırasında evde kim kalır?

Boşanma süreci devam ederken, kişiler yasal olarak hala evli sayılmaları sebebi ile her iki tarafta evde kalma hakkına sahiptir. Evlilik sırasında ev, ortak kazanç ile alınmışsa, mal paylaşım davası sonucu, evden gidecek kişinin hangi eş olacağı konusunda tespit yapılır.

Param yok nasıl boşanma davası açabilirim?

Param Yok Nasıl Dava Açacağım? diyorsanız yani Mahkeme harç ve masraflarını ödeme gücünüz yok ise Adli Yardımdan faydalanabilirsiniz. HMK’nın 334-340 maddeleri arasında düzenlenen yasa hükmüne göre dava harç ve masraflarını ödeme gücünüz yok ise ilgili kanun sizi bu masraflardan muaf kılıyor.

Boşanma davası açıldığını nasıl öğrenebilirim?

Taraflar açtıkları ve haklarında açılan tüm davaları artık e-devlet aracılığı ile sorgulayabilmektedirler. Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan bu platform taraflara adliyeye gitmeden haklarında açılan davaları görme olasılığı vermektedir.

Boşanma davasını kimin önce açtıgı önemli mi?

Boşanma davasını kimin açtığı önemli değildir. Eşlerden herhangi biri boşanma sebeplerinden birinin gerçekleştiği gerekçesiyle gerekli harç ve dava masraflarını ödemek suretiyle davayı açabilecektir. Burada önemli olan açan tarafın iddialarını ispatlamasıdır.

Eşim Boşanmak İstemiyor Dava Ne Kadar Sürer ?

Boşanma davası günü ne zaman belli olur?

14 günlük cevap süresi, sürenin son gününün hafta sonuna gelmesi durumunda ilk iş gününe kadar uzatılır. Bunun dışında herhangi bir esneme yapılmaz.

Tebligata dilekçe ile cevap vermeyen davalı, mahkeme nezdinde kusurlu duruma düşer. Boşanma davası tebligat adresi, davacının mahkemeye verdiği adrestir.

Boşanmada kadın evi terk ederse nafaka alabilir mi?

Kadın evi terk ederse nafaka alabilir mi ?

Yine sebepsiz yere evi terk eden kadın da nafaka alamaz. Burada önemli olan kadın evi terk eden haklı bir sebebi olup olmamasıdır.

Maddesinde “Nafaka davası açılınca hâkim, davacının istemi üzerine dava süresince gerekli olan önlemleri alır.” Hükmüne yer verilmiştir.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »