Ana SayfaEN SON EKLENENLERHasar Kaydı ile Pert Kaydı Farkları Nelerdir?

Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Farkları Nelerdir?

Hasar Kaydı ile Pert Kaydı Farkları Nelerdir?

Pert kaydı var ne demek?

Pert araç, herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alması ve kullanılamaz hale gelmesi ya da değerini kaybetmesi anlamına gelir. Pert kaydı ise, kasko sigortalarına göre, aracın %70 ve yukarısında bir oranda değer kaybına uğraması demektir.

Ağır hasar kaydı var ne demek?

Hasarın değeri aracın kazaya karıştığı tarihteki piyasa değerini karşılıyorsa veya daha üst seviyede ise araç kayıtlara ağır hasarlı olarak geçer. Eğer aracın piyasa değeri sigorta şirketi tarafından sürücüye ödenirse araç pert olarak trafikten çekilir.

Hasar kaydı ile pert kaydı farkları nelerdir?

“Hasar kaydı ile pert kaydı aynı mıdır?” sorusu ikinci el araç arayışında olanların zihnini sıkça meşgul eder. Hasar kaydı ve pert kaydı aynı şey değildir. İki kayıt arasındaki en temel fark; hasar kaydında aracın tamir masraflarının araç değerinin %70’inin altında kalması, ağır hasarlı yani pert araçlarda ise %70’in üzerine çıkmasıdır.

Her iki kayıt türünde de raporlar, kaza tutanakları ve bilgiler Tramer sisteminde kayıt altına alınır. Pert kaydı olan araçların hasar kaydı olan araçlardan en büyük farkı, onarılan aracın trafiğe çıktıktan sonra hem ekonomik açıdan hem de can güvenliği bakımından kullanıma pek de uygun olmamasıdır.

Ayrıca hasar kaydı olan araçlara sigorta şirketleri tarafından kasko poliçesi yapılırken, pert kaydı olan araçlar için kasko poliçesi sigorta şirketleri tarafından sınırlanabilir. Ağır hasarlı araçların trafikten çekilmesi daha doğru olur.

Trafik Kazası Tazminat Avukatı 

⦁ Kazaya karışan aracın uğradığı hasara ilişkin maddi tazminat (Araç değer kaybını),
⦁ Destekten Yoksun Kalma Tazminatı,
⦁ Vefat Eden Kişinin Hastane Ve Tedavi Giderleri,
⦁ Vefat Edenin Cenaze Ve Defin Giderleri,
⦁ Ölümlü Trafik Kazası Manevi Tazminat,
⦁ Yaralamalı Trafik Kazaları,
⦁ Maddi hasarlı kazalarda araçlarda oluşan değer kayıplarınız
Hakkında detaylı bilgi almak için Bize ulaşabilirsiniz.
Bu konuda sizi uyarmak isteriz..
Mağdurken daha fazla mağduriyete uğramamanız için bu işi olması gereken gibi hukuki bir süreç içerisinde güvendiğiniz tecrübesine inandığınız avukatınızla yola devam ediniz..
Önceki İçerikAvukatlar
Sonraki İçerikİftira Suçu
İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »