İkamet İzni Çeşitleri 2022

0
40

İkamet İzni Çeşitleri 2022

Uzun Dönem İkamet İzni Nedir? 

Uzun dönem ikamet izni ülkemizde kesintisiz olarak en az sekiz yıl oturma izniyle kalmış olan yabancılara verilen süresiz oturma iznine denir. Bu izni alan yabancıların her yıl ya da iki yılda bir ikamet izni yenilemesi yapmalarına gerek yoktur.

Uzun Dönem İkamet İzni Gerekli Belgeler Nelerdir? 

 1. Uzun dönem ikamet izni başvuru formu
 2. Pasaport veya yerine geçen belge
 3. Fotoğraf (biyometik, güncel ve beyaz fonda çekilmiş)
 4. Geçim belgesi
 5. Sağlık sigortası (Firmamız tarafından destek verilmektedir)
 6. Adresle ilgili belgeler
 7. Adli Sicil Kaydı
 8. Son 3 yılda sosyal yardım alınmadığına dair belge
 9. Önceki ikamet izinlerin fotokopileri (varsa asılları)

Uzun Dönem İkamet İzninin Faydaları Nelerdir? Neden Alınmalıdır? 

 1. Askerlik görevini yerine getirme yükümlülüğünden muaftırlar.
 2. Seçme ve seçilme hakkından yararlanamazlar, kamu görevlerine giremezler ve muaf olarak araç ithal edemezler.
 3. Sosyal güvenlikle ilgili ilişkin kazanılmış haklar saklı olup, bu tür hakların kullanımında ilgili kanunlarda bulunan hükümlere tabi olurlar.
 4. Bu kişilerin, Türkiye’deki seyahat, çalışma, ticari faaliyet, miras, ikamet, yatırım, menkul ve gayrimenkul satın alma ile ilgili işlemleri, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan mevzuata göre yürütülür.

İkamet İzni Çeşitleri

İkamet İzni Çeşitleri 2022
İkamet İzni Çeşitleri 2022

Uzun Dönem İkamet İznine Geçişte Aranan Şart Nedir? 

Kesintisiz en az sekiz yıl oturma izniyle ülkemizde kalmış/ikamet etmiş olmak gerekir. Kesintisiz ikamet izni hesaplanırken öğrenci ikamet süresinin 1/2’si diğer ikamet izinlerinin ise tamamı sayılmaktadır.

Uzun Dönem İkamet İzninin İptali ? 

Kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturduğu ilgili güvenlik birimleri tarafından tespit edilen yabancıların uzun dönem ikamet izinleri iptal edilir. Bu gerekçe ile iptal edilen uzun dönem ikamet izinleri tekrar alınması niçin başvuru yapılamaz.

Sağlık, eğitim, kamu görevi gibi zorunlu durumlar hariç olmak üzere kesintisiz bir yıldan fazla  Türkiye dışında kalan yabancıların da uzun dönem ikamet izinleri iptal edilir. Ancak bu yabancıların tekrar başvuruda bulunarak uzun dönem ikamet izinlerini tekrar geri alabilirler.

 

İkamet İzni Çeşitleri

Makale Yazarlığı İçin

Avukat veya akademisyenler hukuk makalelerini özgeçmişleri ile birlikte yayımlanmak üzere asalhukukdanismanlik@gmail.com adresine gönderebilirler.