Ana SayfaEN SON EKLENENLERİstanbul BAM 43 Hukuk Dairesine Göre 805 sayılı Kanunu

İstanbul BAM 43 Hukuk Dairesine Göre 805 sayılı Kanunu

İstanbul BAM 43 Hukuk Dairesine Göre 805 sayılı Kanunu

İstanbul BAM 43. HD’ne göre, 805 sayılı Kanunun 2. maddesi uyarınca yabancı şirketlerin Türk tâbiyetindeki kişilerle yapacakları sözleşmelerde Türkçe kullanılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kanun’un 2. maddesi uyarınca yabancı şirketlerin “Türkiye tebaasından olan efrat” ile “muameleleri” de 805 sayılı Kanunun kapsamındadır.

Her ne kadar 1. maddede yer verilen “mukavele” sözcüğüne 2. maddede yer verilmemişse de, sözleşmelerde Türkçe kullanma zorunluluğu yabancılar yönünden 2. madde için de geçerlidir.

Sözleşme (mukavele) bir tür (çok taraflı) hukukî işlem (muamele) olduğuna ve 805 sayılı Kanun m. 2’de yabancı şirketlerin Türk tâbiyetindeki kişilerle yapacağı muamelelerin Türkçe olması zorunluluğu öngörüldüğüne göre, yabancı şirketlerin Türk tâbiyetindeki kişilerle yapacağı sözleşmelerin de Türkçe olması zorunludur.

Kanun’un 1. maddesindeki “Türkiye dâhilinde” olma koşulu da nazara alındığında,

yabancı sermaye sahipleri ile Türk ortakları arasında, ortaklığın ve girişilecek faaliyetin temel esaslarını belirlemek için düzenlenen bir ortaklar anlaşması Türkiye’de düzenlendiğinden Türkçe olmalıdır.

805 sayılı Kanun hk. bkz.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: