Ana Sayfaİşverenin Denetim Yetkisi

İşverenin Denetim Yetkisi

İşverenin Denetim Yetkisi

İşverenin Denetim Yetkisi, Anayasa Mahkemesi’nin işverenin denetim yetkisine ilişkin vermiş olduğu rehber niteliğinde bir karar…

İşverenin Denetim Yetkisi
İşverenin Denetim Yetkisi

Bugünkü Resmi Gazetede kurumsal e-posta hesaplarının incelenmesi ile ilgili bir Anayasa Mahkemesi kararı daha yayımlandı.

Kararda şayet eposta hesaplarının denetlenebileceğine dair işçiye önceden yazılı bir bilgilendirme yapılmış ise inceleme öncesinde işçiye yeniden bilgilendirme yapılmasına ve rızasının alınmasına gerek olmadığı vurgulandı.

Bilindiği gibi daha önce yayımlanan E.Ü. kararında yer verilen temel gerekçelerden biri işverenin işçiye daha önce (inceleme öncesinde değil herhangi bir zamanda) bilgilendirme yapmamış olması idi.

Hatırlatmakta fayda var: Kullanılan bu aracın (denetleme), ulaşılmak istenen amaç yönünden ölçülü olup olmadığının somut olay bazında değerlendirilmesi gerekir. İşveren salt bilgilendirme yaptığı gerekçesiyle tüm denetimleri meşru hale getiremez.

… İşlerin etkin bir şekilde yürütülmesi ile bilgi akışının kontrolünü sağlamak, işçinin eylemlerine bağlı cezai ve hukuki sorumluluğa karşı korunmak, verimliliği ölçmek ve güvenlik endişeleri gibi haklı ve meşru görülebilecek nedenlerle işverenin yönetim yetkisi kapsamında kural olarak işçinin kullanımına sunduğu iletişim araçlarını denetleyebileceği ve kullanıma ilişkin sınırlamalar öngörebileceği söylenebilir.

Ancak işverenin yönetim yetkisinin iş yerinde işin yürütülmesi, iş yerinin düzeninin ve güvenliğinin sağlanmasıyla sınırlı olduğu unutulmamalıdır.

Resmi Gazete 

 

 

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: