Ana SayfaKapı Önüne Ayakkabı Bırakmak Yasak Mı?

Kapı Önüne Ayakkabı Bırakmak Yasak Mı?

Kapı Önüne Ayakkabı Bırakmak Yasak Mı?

Kapı Önüne Ayakkabı Bırakmak Yasak Mı?
Kapı Önüne Ayakkabı Bırakmak Yasak Mı?

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine göre, kat malikleri, gerek kendi bağımsız bölümlerini, gerekse ortak yerleri kullanırlarken birbirlerini rahatsız etmemek ve haklarını çiğnememekle yükümlüdürler.
Komşuluk hukuku gereğince ortak alanlarda apartman sakinleri birbirlerine saygı gösterme mecburiyetindedir.

Kat mülkiyeti kanunu 16. Maddesine göre, kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler.

Kat Malikleri Kurulu, ayakkabıların kapı önüne konulmamasına ilişkin bir karar almış ise kapınızın önüne ayakkabıyı koymanız kanunen yasaktır.
Aykırılık halinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen komşu hakkında diğer kat malikleri müdahalenin önlenmesi talepli davayı Sulh Hukuk Mahkemesinde açabileceklerdir.
Mahkeme, iddiayı sabit görmesi halinde ilgili komşuya süre vererek ayakkabıların kapı önüne bırakılmasının son verilmesine hükmeder. Verilen sürede bu kararın yerine getirilmemesi halinde ise ilgili komşu hakkında cezai müeyyide uygulanacaktır.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: