Ana SayfaEN SON EKLENENLERKaza sigortasına yeni formül

Kaza sigortasına yeni formül

Kaza sigortasına yeni formül

Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen İcra ve İflas Kanunu’nda değişiklikler içeren yasa teklifiyle, trafik kazalarına ilişkin tazminat hesaplama yöntemleri de güncelleniyor.

Kaza sigortasına yeni formül Getirilen yeni formüle göre, kişilerin hayatta kalma olasılığı ile beklenen ömür süreleri de dikkate alınacak.

Komisyonun önceki günkü toplantısında önergeyle teklife eklenen değişikliğe göre, değer kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı dikkate alınacak.

Destekten yoksun kalma, sürekli sakatlık tazminatlarında ise ulusal doğum ve ölüm istatistikleri kullanılarak hazırlanan hayat tablosu ve zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında yüzde 2’yi geçmemek üzere belirlenen iskonto oranı esas alınacak.

Terör eylemlerinde kullanılan araçlar ile bu araçların bu eylemlerde kullanılacağını bilerek binen kişilerin uğradıkları zararlar ise sigorta kapsamı dışında tutulacak.

ÖMÜR SÜRELERİ

Önergenin gerekçesinde de yeni formüle ilişkin, “Gelecekte gerçekleşmesi muhtemel maddi kayıpların hesaplama tarihi itibarıyla peşin ödenmesi sebebiyle, tazminat hesaplamalarında zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartlarında belirtilen iskonto oranının kullanılması esası getirilmesi ve kişilerin hayatta kalma olasılığı ile beklenen ömür sürelerinin dikkate alındığı hayat anüiteleri ile genel kabul görmüş aktüerya kurallarına uygun bir biçimde tazminat hesabı yapılması hedeflenmektedir” denildi.

Kaynak:huriyet.com.tr

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: