Ana SayfaEN SON EKLENENLERNakdi Ücret Desteğini Artıran Genişleten Yasa Değişikliği Yayımlandı

Nakdi Ücret Desteğini Artıran Genişleten Yasa Değişikliği Yayımlandı

Nakdi Ücret Desteğini Artıran Genişleten Yasa Değişikliği Yayımlandı

Nakdi ücret desteğini artıran ve kapsamını genişleten yasa değişikliği yayımlandı !

17.04.2020’den itibaren işverenlerin ücretsiz izne çıkardığı işçilere ödenen nakdi ücret desteği, Nisan ayı başından itibaren geçerli olmak üzere günlük 50,00 TL’ye çıkarıldı.

Ayrıca bu ödemenin, uygulanan damga vergisinden de muaf olacağı düzenlendi. Mevcut durumda yapılan ödemelerden herhangi bir kesinti yapılamayacak ve ay boyunca ücretsiz izinde olan çalışanlara 1.500 TL ödeme yapılacaktır.

Diğer bir değişiklik ise nakdi ücret desteğine hak kazanma şartlarına ilişkin söz konusu.

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanın, maddenin şu ana kadarki hali ile nakdi ücret desteğine hak kazanabilmesi için işe giriş tarihinin 17.04.2020 veya öncesi olması gerekirken 56 ile başlayan ve diğer bazı nace kodunda faaliyet gösteren işyerlerinde 2021 yılı Mart ayı içerisinde işe girişin yeterli olacağı düzenlendi.

Kısa çalışmanın tekrar gündeme alınması ve nakdi ücret desteğinde değişikliklerin yapılması, 17.05.2021’de sonlandırılacak fesih yasağının da uzatılacağını gösteriyor.

Nakdi ücret desteği ne kadar 2021?

4447’de son değişiklik 7316 sayılı kanun ile yapıldı. Bu değişiklik ile kamuoyunda ücretsiz izin ödeneği olarak bilinen nakdi ücret desteğinin Nisan 2021 ve sonrası için 50 TL’ye çıkarılması kararlaştırıldı. Böylece halen 47,7 TL olan nakdi ücret desteğine günlük 2 lira 30 kuruş zam yapılmış oldu.

Nakdi ücret desteği ne zaman yatar?

İŞKUR da resmi sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda; “Nakdi Ücret Desteği ödemeleri, 9 Nisan’da vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır. Sistemde IBAN bilgisi eksik veya hatalı olan vatandaşlarımızın ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecektir.” ifadelerini kullandı

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »