Ana SayfaEN SON EKLENENLERÖlüme Bağlı Tasarruflar

Ölüme Bağlı Tasarruflar

Ölüme Bağlı Tasarruflar

Ölüme bağlı tasarruflarda ehliyet şartı nedir?

Ölüme bağlı tasarruflarda ehliyet, Türk Hukuku bakımından incelenmesi kayda değerdir.

Miras bırakanın geçerli bir ölüme bağlı tasarruf düzenleyebilmesi için ehliyetli olması gerekir. Aksi takdirde, ölüme bağlı tasarrufun geçersizliği söz konusu olabilir.

Miras bırakanın sağlığında yapmış olduğu iki taraflı ve tek taraflı işlemlerle tereke üzerindeki tasarruf işlemleridir.

Miras bırakan, tasarruf özgürlüğünün sınırları içinde, malvarlığının tamamında veya bir kısmında vasiyetname ya da miras sözleşmesiyle tasarrufta bulunabilir.

Miras bırakanın üzerinde tasarruf etmediği kısım yasal mirasçılarına kalır. Miras bırakan ölümünden sonra sonuç doğurmak üzere bu tasarruflarda bulunabilir.

Ancak söz konusu tasarrufların kullanımı saklı pay miktarı ile sınırlandırılmıştır. Şöyle ki miras bırakan, yasal mirasçılarının saklı payları dışında kalan kısım için miras sözleşmesi yapabilir ve vasiyetname düzenleyebilir.

Eğer miras bırakan herhangi bir ölüme bağlı tasarrufta bulunmazsa, tasarruf etmediği kısım da yasal mirasçılarına kalır.

Ölüme bağlı tasarruf çeşitleri ise, Mirasçı Atama, Belirli Mal Bırakma, Yedek Mirasçı Atama, Art mirasçı Atama, Vakıf ve Miras Sözleşmesi olarak 6 ana başlığa ayrılabilir.

Ölüme bağlı tasarruf şekilleri, vasiyetname ve miras sözleşmesi olarak belirtilmiştir.

Ölüme bağlı tasarruf nedir?

Ölüme bağlı tasarruflar miras bırakan kişinin ölümünden sonra sonuç doğuracak ve arzularını içeren hukuki işlemlerdir.

Miras bırakan kişinin her türlü isteği bu kapsamda ölüme bağlı tasarruf olarak değerlendirilebilir ancak unutulmaması gereken nokta bu işlemlerin yapıldığı zaman değil, ölümden sonra sonuç doğurmasıdır.

Ölüme Bağlı Tasarruflar Nelerdir?

Hukuk sistemimiz içerisinde iki ayrı şekilde düzenlenmiştir. Miras sözleşmesi ve vasiyetname olmak üzere ölüme bağlı tasarruflar gerçekleşir.

Vasiyetname düzenlemesi ile tek taraflı şekilde tasarruf yapılırken miras sözleşmesinde ise iki tarafın bulunduğu bir hukuki işlem bulunur. Miras bırakan kişi, saklı paylar dışında kalan kısım ile ilgili ölüme bağlı tasarrufta bulunabilir.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »