Ana SayfaEN SON EKLENENLERPaylı Mülkiyet Nasıl Kurulur?

Paylı Mülkiyet Nasıl Kurulur?

Paylı Mülkiyet Nasıl Kurulur?

Paylı mülkiyet, genellikle tarafların yapacakları bir hukuki işlem ile kurulur.

Hukuki işlem, hukuki bir sonuç doğurmaya yönelmiş irade açıklamasıdır. Yani eş söyleyişle, taraflar bir şey üzerinde “paylı mülkiyet” doğurmak istiyorlarsa, bunu bir “sözleşme” ile kurabilirler.

Paylı mülkiyet davaları ne kadar sürer?

Paylı Mülkiyetin Dönüştürülmesi Davasının Yargılaması

Bu davetiyeyle birlikte mahkeme aynı zamanda mirasçılara varsa itirazlarını ileri sürmelerini veya mirasın paylaşılması için paylaşım davası açmaları için 15 günlük süre verir.

Paylı mülkiyet hakkı ne demek?

Paylı mülkiyet konusu eski deyişle müşterek olan mülkiyet. Bu tür mülkiyette, iştirak durumunda mülkiyette bütün ortakların malın tamamına sahip olma durumlarının aksine, her bir ortağın payı belli olmaktadır.

Elbirliği mülkiyet paylı mülkiyete nasıl çevrilir?

Tüm mirasçıların birlikte karar vermek zorunda olduğu elbirliği halinde mülkiyet, mirasçılardan birinin Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurusu ve bu başvuru için gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından paylı mülkiyete dönüşür.

Paylı mülkiyet satılabilir mi?

Paylı mülkiyet hisse satışı. Paylı mülkiyete konu olan taşınmaz, paydaşların aralarında anlaşması halinde satılabiliyor. Medeni Kanuna göre bu durumda paydaşlara önalım hakkı doğuyor. Ancak satışın diğer paydaşlar tarafından onaylanmaması halinde bu konuda dava açılabiliyor.

Paylı mülkiyet olduğunu nasıl anlarız?

Bir tapuda ortaklar listesinin sağ yanında ortaklık hisse yapısı belirtilmişse, bu ortaklık paylı mülkiyet şeklindedir. Sadece ortakların isimleri var da yanlarında paylar boş bırakılmışsa, bu ‘elbirliği mülkiyeti’dir.

Hisseli tapu devredilir mi?

Hisseli tapu sahipleri, hisselerinin devrini gerçekleştirebiliyor. Hisseli tapuların devir işlemleri taşınmazın bağlı olduğu tapu dairesinde yapılıyor. Devir işlemi, bir kimseye bağış yolu ile yapılabileceği gibi satış yolu ile de yapılıyor.

Paylı Mülkiyet Nasıl Kurulur?

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »