Ana SayfaRekabet Kurulu Soruşturmanın Sonlandırılması Kararını Verdi

Rekabet Kurulu Soruşturmanın Sonlandırılması Kararını Verdi

Rekabet Kurulu Soruşturmanın Sonlandırılması Kararını Verdi

Rekabet Kurulu yapısal ve davranışsal taahhütleri birlikte kabul ettiği ilk kararını verdi.

Rekabet Kurulu, OSEM Sertifikasyon A.Ş. tarafından sunulan hasar onarım merkezlerine ve eşdeğer parça tedarikçilerine yönelik standart belirleme ve sertifikalandırma hizmetleri ile toplu yedek parça alımı faaliyetlerinin rekabeti engellediği ve OSEM Portal adlı hasar yönetim sisteminin rekabete hassas bilgileri şeffaf hale getireceği iddialarına yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği ve OSEM Sertifikasyon A.Ş. tarafından sunulan birtakım taahhütlerin rekabet sorunlarını gidermesi nedeniyle başlatılmış olan soruşturmanın sonlandırılmasına karar vermiştir.

Bilindiği gibi geçtiğimiz haziran ayında Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan değişiklikler ile taahhüt uygulaması mevzuatımıza kazandırılmıştır. Bu kapsamda soruşturmanın taraflarınca sunulabilecek taahhütler, davranışsal ve yapısal tedbirler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Davranışsal tedbirler daha çok bir şeyi yapma veya yapmama şeklinde yükümlülükler olarak karşımıza çıkmaktayken yapısal tedbirler ise lisans devri, ilgili tarafın bir kısım faaliyetinin devri şartı ve buna benzer ek yükümlülükler üstlenilmesi şeklinde yorumlanmaktadır.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »
%d blogcu bunu beğendi: