Ana SayfaEN SON EKLENENLERRekabet Kurumu E-pazaryeri Ön Raporunu Yayınladı

Rekabet Kurumu E-pazaryeri Ön Raporunu Yayınladı

Rekabet Kurumu E-pazaryeri Ön Raporunu Yayınladı

Rekabet Kurumu E-pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Ön Raporunu yayınladı. Öyle yoğun bir Rapor geliyor ki düşünün; Ön Rapor dahi 354 sayfa. Sonuç önerileri içinde bir iki şey dikkat çekiyor;

1-Rekabet hukuku kurallarının platformlara uygulanmasında belirsizlikler olduğundan ikincil mevzuatta değişiklik yapılması isteniyor. Yani artık daha ayrıntılı hükümler gelecek demek platformlar için.

2- Platformların pazar gücüne vurgu yapılarak ciddi bir pazarlık gücü olduğu belirtiliyor. Bir “Davranış Kodu” veya ilkesel kurallar çerçevesi oluşturulması öneriliyor.

3- Gatekeeper (geçit bekçisi diye geçiyor) kavramına atıf var. Bunlara ilişkin olarak bir kaçınılması gereken davranış listesi (kara liste) belirlenmesi ve bunun yasal bir düzenleme ile yapılması isteniyor.

Kısaca AB rekabet hukukundaki DSA ve DMA düzenlemelerine paralel sonuçlar var. Çok şey değişir bu rapordan sonra orası kesin. Zaten bu sene rekabet hukuku çok heyecanlı ve güzel. Bu yaz sular erken ısındı rekabet hukuku tarafında.

E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Ön Raporu Yayımlandı (7.5.2021)

Son yıllarda hızlı büyüme eğilimine giren ve ülkemizde e-ticaretin başat aktörleri halini alan e-pazaryerlerinin tüketiciler ve satıcılar nezdinde yaratmakta olduğu faydaların uzun dönemde de korunmasını teminen sektördeki olası rekabet sorunlarının tespit edilmesi ve bunlarla mücadelede etkin politika araçlarının belirlenmesi amacıyla Rekabet Kurulu tarafından 11.06.2020 tarihinde başlatılan “E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi” kapsamında Ön Rapor aşaması tamamlanmış olup ilgili Rapor kamuoyunun görüşlerine açılmaktadır.

Kamuoyunun Ön Rapor’un bulgu, tespit, değerlendirme ve politika önerilerine yönelik görüşleri Kurumumuza, posta yoluyla veya epazaryeri@rekabet.gov.tr adresi üzerinden e-posta yoluyla 09.07.2021 tarihi mesai bitimine kadar iletilebilecektir.

Ön Rapor’a ilişkin olarak sektör paydaşlarının katılımıyla yakın zamanda bir çalıştay düzenlenmesi planlanmakta olup, çalıştaya ilişkin detaylar Kurum internet sayfasından ayrıca duyurulacaktır.

E-Pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Ön Raporu’na ulaşmak için tıklayınız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »