Ana SayfaAİLE VE BOŞANMA HUKUKUSigortalı Çalışan Kadının Nafaka Alabilir mi

Sigortalı Çalışan Kadının Nafaka Alabilir mi

Sigortalı Çalışan Kadının Nafaka Alabilir mi

Boşanma davası neticesinde nafaka alan kadın eğer çalışmaya başlarsa, gerekli şartların varlığı durumunda nafaka alabilir.

Eğer, çalıştığı işte, hayatını rahatlıkla sürdürebilecek bir maaş alıyorsa, nafaka miktarı da düşmektedir. Yani, çalışan kadının alacağı nafaka miktarı, maddi kazancıyla doğru orantılıdır.

Sigortalı çalışan nafaka alabilir mi?

Talepte bulunan eşin, maaşlı ve sigortalı bir işte çalışması, düzenli gelirinin olması gibi gerekçeler, tek başlarına, nafaka alamayacağı anlamına gelmez.

Nafaka talebinde bulunan eşin, maaşının ve kira geliri, emekli aylığı gibi diğer gelirlerinin, kendisini yoksulluktan kurtaracak düzeyde olup olmadığı önem taşır.

Çocuğu olmayan kadın nafaka alabilir mi?

Çocuğu olmayan kadın nafaka alabilir. Boşanma davasında nafaka, tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası olarak alınabilir.

Tedbir nafakası, boşanma davası sürecinde hükmedilen nafakadır. İştirak nafakası, boşanma davasının sonuçlanması durumunda, çocukları için, velayet hakkına sahip olmayan tarafa ödenen nafakadır.

Kusurlu kadın nafaka alabilir mi?

Nafakayı ödeyecek olan eşin kusurunun olup olmaması önemli değildir. Nafaka ödeyecek olan eşin kusuru aranmaz, kusursuz da olsa yoksulluk nafakası ödemeye hükmedilebilir.

Nafaka almak isteyen eş; ağır kusurlu olmamalıdır. Diğer eşten daha az kusurlu ya da eşit kusurlu olmalıdır.

Sigortalı çalışan kadının nafakası kesilir mi?

Sigortalı çalışan kadın nafaka alabilir veya asgari ücret alan kadına nafaka verilmesi mümkündür. Bu durumun önünde herhangi bir engel yoktur. Önemli olan, kanuni şartların sağlanmış olmasıdır.

Nafaka nasıl kesilir?

Nafaka alan tarafın evlenmesi, maddi yoksunluğun sona ermesi, taraflardan birinin vefatı, nafaka alan tarafın evlilik dışı beraberlik yaşaması ve haysiyetsiz bir yaşantı sürmesi durumlarında verilmekte olan nafaka kesilir.

Nafaka süresi ne kadar?

Son zamanlarda Adalet Bakanlığı tarafından getirilen nafakaya ilişkin düzenlemelerde, nafakanın alt sınır 2 üst sınır 6 yıl olmak üzere sınırlandırılması hedeflenmektedir.

Sigortalı Çalışan Kadının Nafaka Alabilir mi

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »