Ana SayfaEN SON EKLENENLERTekzip Yazısı Ne Demek ?

Tekzip Yazısı Ne Demek ?

Tekzip Yazısı Ne Demek ?

Saldırılar ve hak ihlalleri durumunda kanun, hakları ihlal edilen kişilere bir cevap ve düzeltmede bulunabilme ve bunu aynı medya araçları yoluyla duyurabilme imkanı vermektedir. İşte buna genel olarak cevap ve düzeltme yani tekzip denilir.

Tekzibin diğer adi nedir?

5187 sayılı basın kanunu‘ nun 14.maddesinde düzenlenmiştir. Yasal adı “düzeltme ve cevap” yazısıdır.

Tekzip ve düzeltme hakkı nedir?

ANAYASAL BİR HAK OLARAK CEVAP VE DÜZELTME

Cevap ve düzeltme hakkı, (diğer adıyla tekzip) kişi ve kuruluşların, kendileriyle ilgili yayınlar konusunda, aynı araçtan yararlanarak düşüncelerini açıklama, kendilerini savunma ve böylece yanlış beyanları düzeltme olanağı sunan temel bir haktır.

Tekzip nereden istenir?

Düzeltme ve cevabın birinci fıkrada belirlenen süreler içinde yayımlanmaması halinde tekzip talebinde bulunan kişi, bulunduğu yerdeki sulh ceza hâkiminden 5187 sayılı Basın Kanunu hükümlerine uygun olarak tekzibin yapılmasına karar verilmesini isteyebilir.

Tekzip hakkı nasıl yapılır?

Tekzip hakkının doğması için iki koşul öngörülmüştür. Bunlardan birincisi, yayınlarla kişinin şeref ve haysiyetinin ihlal edilmiş olması; ikincisi, kişiler hakkında gerçeğe aykırı yayın yapılmasıdır. Bu koşullardan birinin gerçekleşmesi durumunda, ilgili yasanın öngördüğü usule göre başvuru yapılabilir.

Tekzip etmek ne demek hukuk?

Tekzip kelime anlamı olarak bir haberi yalanlamadır. Kendisine yöneltilen sözleri ve ya kendisine denilen herhangi haysiyeti ve şerefi aşağılayıcı bir yayını yalanlamak olarak düşünülebilir. Kendisine yalan atılan kişinin cevap hakkı duyar

Tekzip ne demek 7 sınıf?

Bir yayın kuruluşunda yayınlanmış asılsız bir haberi yalanlamak veya düzeltmek amacıyla yapılan habere tekzip denir. Doğru olmayan haber demektir.

Tekzip ne zaman yayınlanır?

Hakkı ihlal edilen kişi tarafından gönderilen cevap ve düzeltmeye ilişkin metni tebliğ alan sorumlu müdür, düzeltmeye konu yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda aynı puntolarla ve aynı şekilde en geç üç gün içinde yayımlamak zorundadır.

Tekzip nedir örnek?

Sözlükteki karşılığı “yalanlama” olan kelimedir. Bu terim genelde gazetede çıkan haberlerde haberin muhattapları tarafından yalanlandığında kullanılır. Ör: “Sn. A.. S… gazetede çıkan haberi tekzip etti.”

Sansür ve tekzip ne demek?

Sansür: Olmaması gereken konuşmayı, yazıyı, hareketi, görüntüyü kesmeye denir. – Tekzip: Yalan yada yanlış haberin düzeltilme işlemine denir.

Tekzip metni nasıl olmalı?

Tekzip Usulü ve Başvuru Süresi

Yazıda buna sebep olan eserin açıkça belirtilmesi gerekir. Yapılan başvurunun yazılı olması şarttır. Bu yazı tekzibe konu olan yazıdan daha uzun olamayacaktır. Esas eser yirmi satırdan daha az yazı, resim ya da karikatür ise düzeltme ve cevap yazısı en çok otuz satır olabilir

Tekzip Yazısı Ne Demek ?

Tekzip in Türkçe karşılığı nedir?

Tekzip, Arapça dilinden Türkçe’mize geçmiştir. Zaman zaman kelime kitaplarda ve makalelerde karşımıza çıkmaktadır.

Tekzip kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı “yalanlama” olarak adlandırılmaktadır.

Üçü de derhâl tekzip etti ve tekziplerinin başında tabii seksen yaşında olmadıklarını altını çizerek ilan ettiler.

İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »