Yabancılar Nasıl Türk Vatandaşı Olabilir?

deportkaldirma
3 Min Read

Yabancılar Nasıl Türk Vatandaşı Olabilir?

Türk vatandaşlığı için ne gerekli?

Türk Vatandaşlığı için İstenilen Belgeler:

Pasaport ve noter onaylı Türkçe tercümesi. Doğum belgesi. Medeni durum belgesi. Sağlık raporu.

Türk vatandaşlığı için başvuru nereye yapılır?

Nereye başvurmam gerekiyor? Türk Vatandaşlığının kazanılmasında başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe (il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü), yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır.

Türk vatandaşlığı kaç para?

Vatansızlığınızı kanıtlayan bir belge (Birleşmiş Milletler tarafından verilen seyahat belgesi) ile en az 250.000 USD değere sahip bir mülk satın aldığınızda Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

Yabancılar nasıl Türk vatandaşı olabilir?

Yabancılar iki şekilde Türk vatandaşlığını kazanabilir.

  1. 1- DOĞUMLA; Soy bağı veya doğum yeri esasına göre kazanılan Türk Vatandaşlığıdır.
  2. 2- SONRADAN; Yetkili Makam kararı, İstinai durum, Evlenme, Evlat edinme ve seçme hakkı kullanılarak kazanılan Türk Vatandaşlığıdır.

Türk vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gerekli?

Bir yabancı en az 3 yıl bir Türk ile evli kalmış olmak koşulu ile Türk vatandaşı olma hakkını kazanır. Bu hakkını kullanma inisiyatifi kendisine bırakılmıştır.

İster bu hakkı elde ettiği gün Türk vatandaşlığına başvuru yapabilir, isterse 10 yıl sonra evlilik yoluyla Türk vatandaşı olma başvurusu yapabilir.

Çalışma izni nasıl alınır?

ÇALIŞMA İZNİ MÜRACAATI NEREYE YAPILIR?

Çalışma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları yurt içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, yurt dışında ise vatandaşı oldukları ya da yasal olarak yaşadıkları ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilikleri veya başkonsolosluklarına başvuru yapabilirler.

E devletten çalışma izni nasıl alınır?

Çalışma izni SGK kaydı e devlet sistemi üzerinden alınacakE devlet sistemi http://www.turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranına tıklamanız gerekiyor.

Istisnai vatandaşlık ne demek?

Söz konusu kanun maddesinde, yabancının milli güvenlik ve kamu düzenine engel bir durumunun olmaması şartıyla İç İşleri Bakanlığı‘nın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Türk Vatandaşı olabileceği düzenlenmiştir.

Türk vatandaşlığa alınma kararını kim verir?

Millî güvenlik ve kamu düzeni açısından herhangi bir tehlike oluşturmamak şartıyla Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulunun kararı ile yabancılar Türk vatandaşlığını kazanabilirler.

Yabancılar Nasıl Türk Vatandaşı Olabilir?
Yabancılar Nasıl Türk Vatandaşı Olabilir?

Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek hali bulunanların talepleri Bakanlıkça reddedilir.

Vatandaşlık türleri nelerdir?

Bunlar arasında; kazanılmış vatandaşlık, geniş kapsamlı vatandaşlık, paydaş vatandaşlık, ikamete dayalı ve yaslanmış vatan- daşlık gibi türler görülür.

Share this Article
Leave a comment
Translate »
%d blogcu bunu beğendi: