Ana SayfaAİLE VE BOŞANMA HUKUKUYoksulluk Nafakası ve Kaldırılması Davası

Yoksulluk Nafakası ve Kaldırılması Davası

Yoksulluk Nafakası ve Kaldırılması Davası

Yoksulluk nafakası nedir?,

Yoksulluk nafakası şartları nelerdir?,

Yoksulluk nafakasının kaldırılması davası açılabilir mi?,

Yoksulluk nafakası azaltılabilir mi?,

Yoksulluk nafakasının toplu olarak hükmedildiği hallerde, kaldırılması mümkün değildir. Yoksulluk nafakasının irat şeklinde ödenmesine karar verilmesi durumunda ise nafaka alacaklısının yeniden evlenmesi veya taraflardan birinin ölümü halinde yoksulluk nafakası kendiliğinden kalkar.

Nafakanın kaldırılması davası nasıl olur?

Nafakaya ilişkin davalar, kamu düzeninden ileri gelmektedir. Basit yargılama usulüne tabi olup dilekçeler aşaması yalnızca dava ve cevap dilekçesinden ibarettir. Nafakanın kaldırılması davası, en fazla iki ya da üç celse sürmektedir.

Nafakanın kaldırılması nasıl kesinleşir?

Nafakanın kaldırılmasına ilişkin hüküm verilmiş ise kesinleştirilmesi gerekmektedir. Karar kesinleşmeden icra edilemeyecektir. Bu nedenle nafakanın kaldırılmasına ilişkin kararın kesinleşmesine kadar nafaka borçlusu nafaka ödemesini gerçekleştirecektir. Kararın kesinleşmesi, her iki tarafın yasal itiraz süresinde karara itiraz etmemesidir.

Nafakanın kaldırılma sebepleri nelerdir?

Yoksulluk nafakası alan eski eşin evli gibi başka birisiyle yaşaması; bir işe girmesi; herhangi bir yerden geliri bulunması veya babasının emekli aylığını alması gibi durumlarda nafakanın kaldırılma sebebi oluşacaktır. Yoksulluk nafakası alan eski eşin başka birisiyle evlenmesi halinde de nafakanın kaldırılması sebebi oluşur.

Yeniden evlenmenin nafakanın kaldırılmasında yeri nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan eş adına bağlanan aylıktır. Ancak yoksulluk nafakası alan kişi, yeniden başkasıyla evlenirse yoksulluk nafakası kalkacaktır.

Nafakanın kaldırılması davası hangi mahkemede açılır?

Nafakanın kaldırılması talebiyle açılacak olan davada yer yönünden yetkili mahkeme ise nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesidir. Nafaka alacaklısı nerede yaşıyorsa o yerdeki aile mahkemesinde dava açılacaktır.

Yoksulluk nafakası nasıl sona erer?

Yoksulluk Nafakası boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek eş için verilen nafakadır. Boşanma ile yoksulluğa düşen eşin, yoksulluğu sona ererse, nafaka alırken yeniden evlenir ya da başka bir kişiyle evlilik hayatı sürerse, TMK’nun 176. maddesine göre yoksulluk nafakası sona erer.

Yoksulluk nafakası mirasçılara geçer mi?

Yoksulluk nafakası alacaklısının vefat etmesi halinde yoksulluk nafakası ödeyen kişinin nafaka ödeme sorumluluğu ortadan kalkacaktır. Yoksulluk nafakası ölüm ile sona ereceğinden nafaka alacağı mirasçılara geçmeyecektir. Yoksulluk nafakası ödeyen kişinin ölümü halinde de ödeme yükümlülüğü mirasçılara geçmeyecektir.

Yoksulluk Nafakası ve Kaldırılması Davası

Önceki İçerikTek Celsede Boşanma
Sonraki İçerikKiracı Malik İlişkisi
İLGİLİ MAKALELER

Popüler

Son Yorumlar

Translate »